Πρωτέας Γρεβενών – Εθνικός 50-74: Ο Εθνικός πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα

0
64

Ο Εθνικός πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς περασε με εξαιρετική εμφάνιση από τα Γρεβενά νικώντας 74-50 τον Πρωτέα. Η ομάδα του Πειραιά από την αρχή πήρε τον έλεγχο του ματς, ήταν σοβαρή μέχρι το φινάλε και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Οι παίκτες του κόουτς Χούμπαυλη έδειξαν τις προθέσεις τους από την πρώτη περίοδο. Με σεμιναριακή άμυνα ο Εθνικός κράτησε χαμηλά τους γηπεδούχους και προηγήθηκε με διψηφιες διαφορές (12-23). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η άμυνα της ομάδας μας συνέχισε να κινείται σε υψηλά στάνταρ, δέχθηκε μόλις 8 πόντους και η διαφορά εκτοξεύτηκε πάνω από τους 20 (20-43).
Ο Πρωτέας, όπως ήταν φυσικό, έβγαλε αντίδραση στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά ο Εθνικός έμεινε συγκεντρωμενος και κρατησε το διψήφιο προβάδισμα του (45-60). Στην τελευταίο περίοδο οι παίκτες της ομάδας μας δεν αφησαν κανενα περιθωριο αμφισβήτησης. Ο Πρωτέας σημείωσε μόλις πέντε πόντους και ο Εθνικός πήρε τη νίκη με 74-50 και επέστρεψε από τα Γρεβενά με το διπλό στην αποστολή του.
Πρωτέας Γρεβενών – Εθνικός 50-74
Τα δεκάλεπτα: 12-23, 20-43, 45-60, 50-74
Εθνικός (Χούμπαυλης): Γεωργοπαπαδάκος 19 (3), Γκίκας 3, Πολέμης, Ντουζίδης 7 (1), Ιωάννου 4, Καραφαντής 2, Θεοδωρίτσης 5 (1), Σολωμός 20, Μπαζάκος, Σιγάλας 2, Καραμάνης, Μιχαήλ 12 (1)